Çocuk KBB

Çocuk KBB; Kulak Burun Boğaz bölümünün, çocuk sağlığı ve hastalıkları kısmını ilgilendiren alanıdır. Her yaşta çocuklar, özellikle erken yaşlarda genellikle çeşitli kulak, burun ve boğaz problemleriyle karşılaşırlar. Çocuk KBB uzmanları, bu konulardaki sorunları çözmek için özel eğitimli ve deneyimli doktorlardır.

Çocuk KBB doktorları neye bakar? Bu hekimler, çocukların yaşadığı kulak, burun ve boğaz rahatsızlıkları üzerine uzmanlaşmış profesyonellerdir. Kulak enfeksiyonları, burun tıkanıklıkları, bademcik ve geniz eti sorunları ile ses kısıklığı gibi pek çok problem KBB’nin ilgi alanına girmektedir. Çocuk yaşta sıklıkla görülen ve bazen gribe eşlik eden boğaz ve bademcik enfeksiyonları da KBB hekimlerinin uzmanlık alanına dahildir.

Çocuk KBB

Çocuk KBB Doktorları

Pediatrik KBB Nedir? Çocuk hekimleri pediatrist olarak da isimlendirilmektedir. KBB alanında uzmanlaşana pediatristler; çocukların özel sağlık gereksinimlerini anlayan, deneyimli ve eğitimli uzmanlardır. Özellikle çocuklarda yaygın olan kulak enfeksiyonları, burun tıkanıklıkları ve geniz eti gibi sorunlara odaklanmak için özel eğitimli sağlık personellerine ihtiyaç duyulmaktadır.

KBB nedir uzun? KBB’nin açılımı, kulak burun boğazdır. Peki kulak burun boğaz muayenesi nasıl yapılır? Muayene içeriği hastadaki şikâyete göre değişmektedir. Örneğin boğazı ağrıyan bir çocuğun ağzının içine bakılır. Bademciklere ve yutağa bakılabilir. Her yaştan insanı etkileyebilen faranjit ve tonsilit gibi problemler çocuklarda da oldukça yaygındır. İşitmeye yönelik sorunlar da KBB hekimlerinin ilgilendiği alanlardan biridir.

Pediatrik KBB doktorları çocuğun ya da çocuğun ebeveyninin bildirdiği problemlere yönelik tanı ve tedavi hizmetlerini gerçekleştirirler. Pediatristler genellikle 16 yaşına kadar olan hastalarla ilgilenmektedir. Ancak bazı hastane veya kliniklerde bu yaşın 18 olduğu görülmektedir.

Çocuk KBB

Kulak Burun Boğaz Hangi Şikayetlere Bakar?

Kulak, burun ve boğaz bölgeleri hastaların sık problem yaşadıkları alanlar arasında yer almaktadır. Mikroorganizmalar özellikle de vücudumuzun bu bölgelerinde semptom gösteren durumlara yol açmaktadır. KBB’nin ilgilendiği şikayetlerin bir kısmı aşağıdaki gibi sıralanabilir;

  • Faranjit
  • Tonsilit
  • Sinüzit
  • İşitme kaybı
  • Ağız içi kanserleri
  • Otitis

Pediatrik KBB hekimleri, çocukları rahatlatmak ve onların iş birliği yapmasını sağlamak için gereken becerilere sahip olmalıdırlar. Ayrıca, çocukların gelişim aşamalarını ve bu aşamaların çocukların KBB sağlığı üzerindeki etkisini değerlendirmeleri gerekmektedir.

Pediatrik KBB tavsiye için hangi hekimi önerirsiniz? KBB alanındaki deneyimiyle öne çıkan Prof. Dr. Selmin Karataylı Özgürsoy kliniğimizin hekimi olarak faaliyet göstermektedir. Doktorumuzdan randevu almak veya sorularınızı iletmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Randevu Formu

İnternet sitemdeki iletişim bilgilerine ek olarak bana, aşağıdaki formu doldurarak da ulaşabilirsiniz. Herhangi bir konudaki mesajınızı ya da talebinizi çekinmeden iletebilirsiniz. Sağlıklı günler dilerim

Tedavi Form