Ses Hastalıkları

Ses hastalıkları, sesin normal şekilde oluşmasını engelleyen pek çok durumu kapsar. Sıklıkla ses tellerindeki ya da ses üretiminde rol oynayan diğer bölümlerdeki problemler olarak ortaya çıkarlar. Benzer belirtilerle seyrederler ancak tedavi seçenekleri oldukça farklıdır.

Ses hastalıkları en sık ses kısıklığı ve değişimi şeklinde belirti verir. Ses kısıklığı yalnızca üşütme ya da soğuk bir şeyler içmeye bağlı olarak dahi ortaya çıkabilir ancak bu nedenlerle oluştuğunda kendiliğinden geçer. Bu durum iki haftadan daha uzun sürüyorsa muhakkak bir KBB uzmanına başvurmak gereklidir.

Ses Hastalıkları

Ses Hastalıkları Nelerdir?

Sesin doğru şekilde çıkmamasına neden olan, sıklıkla ses tellerinde ortaya çıkan çeşitli hastalıklar söz konusudur. Ses hastalığı olarak tanımlanan bazı problemler şu şekilde sıralanabilir;

 • Ses Kısıklığı: Sesin normalden daha sert, zorlu veya düşük tonda çıkmasına neden olur. Bu, ses tellerinin şişmesinden veya iltihaplanmasından kaynaklanabilir ve genellikle soğuk algınlığı, grip veya GERD (gastroözofageal reflü hastalığı) gibi durumlarda görülür.
 • Nodüller, Polipler ve Kistler: Ses tellerindeki bu tür büyümeler genellikle sesin aşırı veya yanlış kullanımından kaynaklanır. Bunlar, sesin sert, düşük veya kısık çıkmasına neden olabilir.
 • Larinks Kanseri: Larinks kanseri veya gırtlak kanseri, genellikle sigara içme ve aşırı alkol tüketimi ile ilişkilidir. Bu durum, ses kısıklığı, yutma güçlüğü ve nefes darlığı gibi belirtilere neden olabilir.
 • Spazmodik Disfoni: Bu durumda ses telleri istem dışı hareket etmektedir, bu da sesin kesik kesik veya titrek çıkmasına neden olur. Bu durum genellikle stres veya duygusal travma ile ilişkilidir.
 • Vokal Kord Paralizisi: Bu durum, ses tellerinin hareket edememesi sonucu oluşur. Ses teli felci olarak da bilinir. Bu genellikle ses kısıklığı, hırıltılı solunum, yutma güçlüğü gibi belirtilere neden olur.
Ses Hastalıkları

Ses Hastalıklarının Belirtileri ve Tedavisi

Ses hastalıklarının belirtileri genellikle sesin anormal tonunda veya sesin kullanımında zorluk gibi değişikliklerden oluşur. Belirtiler genellikle hastalığın türüne ve şiddetine bağlıdır. Bu belirtiler genel olarak şu şekilde sıralanabilir;

 • Ses kısıklığı
 • Sesin düşük, hırıltılı veya titrek olması
 • Ses kaybı
 • Sözleri tamamlamada zorluk
 • Sık sık öksürme veya boğazını temizleme ihtiyacı
 • Boğaz ağrısı veya rahatsızlık hissi

Ses hastalıkları hangi bölüm? Bu alandaki tanı ve tedavi uygulamaları için Kulak Burun Boğaz alanında uzmanlığı bulunan bir hekime başvurulmalıdır.

Ses bozukluklarının tedavisi genellikle altta yatan duruma bağlıdır. Ses terapisi, ilaçlar ve bazen cerrahi genellikle tedavi seçeneklerini içerir. Herhangi bir ses bozukluğunuz varsa, bir KBB uzmanı ile görüşmek gerekir. Kendi kendine teşhis ve tedavi, altta yatan daha ciddi bir durumu gözden kaçırabilir ve daha ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Prof. Dr. Selmin Karataylı Özgürsoy, deneyimli ve alanında uzman bir KBB hekimidir. Ses ve ses teli hastalıkları teşhis ve tedavisi için kendisine başvurabilirsiniz. Bilgi ve randevu almak için bize ulaşabilirsiniz.

Randevu Formu

İnternet sitemdeki iletişim bilgilerine ek olarak bana, aşağıdaki formu doldurarak da ulaşabilirsiniz. Herhangi bir konudaki mesajınızı ya da talebinizi çekinmeden iletebilirsiniz. Sağlıklı günler dilerim

Tedavi Form