İşitme Kaybı Dereceleri

İşitme kaybı dereceleri, sesin şiddetini ölçen desibel (dB) cinsinden yapılır. İşitme kaybı sesleri algılama yeteneğindeki zayıflamayı ifade eder. Bu derecelendirme ise kaybın seviyesini belirlemeyi ve buna uygun tedavi yöntemleri ya da alternatif iletişim yollarına yönelmeyi kolaylaştırır.

İşitme kaybı dereceleri hafif, orta, ileri şiddetli olabilir. Hafif işitme kaybı 26-40 dB arasında, orta derecede işitme kaybı 41-55 dB arasındadır. Orta-şiddetli işitme kaybı 56-70 dB arasında, şiddetli işitme kaybı 71-90 dB arasında ve çok şiddetli işitme kaybı 91 dB ve üzerindeki değerlerde tanımlanır. Bu derecelendirmeler, işitme testleri ile belirlenir ve işitme kaybının türüne ve tedavi seçeneklerine karar vermede önemli bir rol oynar. Özellikle ileri derecelerdeki işitme kaybında, bireylerin günlük yaşamlarını kolaylaştırmak ve iletişim becerilerini desteklemek için özel eğitim programları ve işitme cihazları gerekebilir.

İşitme Kaybı Dereceleri Tablosu

İşitme kaybı, bireylerin hayat kalitesini etkileyebilen önemli bir sağlık sorunudur. İşitme kaybının dereceleri, kişilerin duyusal algılamalarındaki farklılıkları gösterir. İşitme kaybı, genellikle desibel (dB) cinsinden ölçülür ve farklı yüzdelerde sınıflandırılır.

İşitme kaybı dereceleri şu şekilde gösterilebilir;

Saf Ses Ortalaması (dB cinsinden)İşitme Kaybı Derecesi
0-15 dBNormal işitme
16-40 dBÇok hafif dereceli işitme kaybı
41-55 dBHafif dereceli işitme kaybı
56-70 dBOrta dereceli işitme kaybı
71-90 dBİleri dereceli işitme kaybı
91 dB ve üzeriÇok ileri dereceli işitme kaybı

Yüzde 40 İşitme Kaybı Kaç Desibel?

Yüzde 40 işitme kaybı, genellikle orta derecede işitme kaybı olarak kabul edilir. Bu seviyedeki bir işitme kaybı, genellikle 41-55 dB arasında bir kayıp anlamına gelir. Bu düzeydeki işitme kaybı olan bireyler, normal konuşma seslerini özellikle gürültülü ortamlarda anlamakta güçlük çekebilirler.

Hafif derece işitme kaybı olan bireyler, düşük sesleri veya uzaktan gelen sesleri duymakta zorlanabilirler. Bu seviyedeki işitme kaybı olan kişiler normal konuşma seslerini anlarlar fakat arka plan gürültüsü içindeki sesleri duymakta zorlanabilirler.

Yüzde 30 işitme kaybı, hafif ile orta derece işitme kaybı arasında bir yerde bulunur. Bu düzey, genellikle 26-40 dB aralığında bir kayıp olarak değerlendirilir. Böyle bir işitme kaybı olan kişiler, genellikle normal konuşma seslerini anlayabilir, ancak bazı sessiz veya uzak sesleri duymakta zorlanabilirler.

Orta derecede işitme kaybı günlük yaşamda belirgin iletişim problemlerine yol açabilir. Normal konuşma seslerini anlamak zorlaşır ve bireyler, çoğu zaman işitme cihazlarına ihtiyaç duyarlar. Bu düzeydeki işitme kaybı olan bireyler, normal konuşma seslerini anlamakta zorlanır ve işitme cihazlarına bağımlı hale gelebilirler.

İşitme Kaybı Dereceleri

İşitme kaybı durumunda, derecelendirme kadar işitme kaybının nedeni de önemlidir. İşitme kaybı farklı nedenlerle oluşan çeşitlere sahiptir. Bunlar şu şekilde sıralanabilir;

Sensörinöral İşitme Kaybı: İç kulağın veya işitme sinirlerinin hasar görmesi sonucu oluşur. Bu tür işitme kaybı genellikle kalıcıdır.

Kondüktif İşitme Kaybı: Ses dalgalarının iç kulağa iletilmesini engelleyen dış veya orta kulak sorunlarından kaynaklanır.

Nöral İşitme Kaybı: İşitme sinirinin kendisinde veya işitme yollarında sorunlar nedeniyle meydana gelir.

Merkezi İşitme Kaybı: İşitme kaybının beyindeki işitme yolları veya işitme merkezleriyle ilgili sorunlardan kaynaklandığı durumdur.

Fonksiyonel (Psikojenik) İşitme Kaybı: Fiziksel bir neden olmaksızın psikolojik faktörler nedeniyle meydana gelir.

Her tür işitme kaybının belirtileri, nedenleri ve tedavi seçenekleri farklıdır. İşitme kaybının doğru bir şekilde teşhis edilmesi ve uygun tedavi yönteminin uygulanması için bir KBB hekimine başvurulmalıdır. İşitme kaybı ve benzeri tüm sorunlarınızın tanı ve tedavisi için Prof. Dr. Selmin Karataylı Özgürsoy’a başvurabilirsiniz. Detaylı bilgi ve randevu için bize ulaşabilirsiniz.

Bu Yazıyı Paylaş